Публічна бібліотека ім.Т.Г.Шевченка Бережанської міської ради

ІСТОРІЯ

На кінець ХІХ століття в Бережанах почали працювати хати-читальні при товариствах "Просвіта". Вони стали осередком української культури.

З 1901 по 1930 роки працюють бібліотеки при "Просвіті", хати - читальні, вчительські бібліотеки, якими користується громадянство Бережанщини.

Непоправних втрат зазнали українські книгозбірні в часи репресій. Під час ревізій, проведених карною експедицією у вересні 1930 року розкрадено, розбито, спалено майно "Народного дому", товариства "Боян", філію "Просвіта", знищено книги, майно.

У 1930-1939-1942 роках у Бережанах все-таки працює кілька бібліотек. При товаристві "Бесіда" в 1935 році відновлено роботу української бібліотеки, яка налічувала на той час 714 книг. Вступ в бібліотеку був платним - 2 злотих, а саме обслуговування читачів було безкоштовним.

В цей період у місті працювала також польська бібліотека, яка знаходилася в будинку "Сокола".

За деякими джерелами в Бережанах була "велика бібліотека жидівського дому в 30-х роках, яка налічувала 3000 томів". (використано статтю М.Проціва "Аптеки для душі" газета "Жайвір" лютий, 1996 р.)

У вересні 1939 року в Бережанах було встановлено Радянську владу. Саме тоді і була створена перша радянська бібліотека, яка була доступною для всіх верств населення. Проте, це відбувалося не довго, бо війна, яка прийшла на українські землі у 1941 році, зруйнувала всі початки бібліотечної справи на Бережанщині.

За роки окупації німців (1941-1945 роки) в Бережанах діяли бібліотеки при товаристві "Просвіта" та в Бережанській гімназії.

Вдруге Бережанська районна бібліотека, яка обслуговувала і дорослих, і дітей була заснована у вересні 1944 року. Першою завідуючою бібліотеки була Фрайндліх Леонія Симонівна. Для цієї бібліотеки був виділений окремий будинок із п'яти кімнат по вулиці Черняхівського (в даний час - вул. Степана Бандери).

Книги для бібліотеки надходили в дарунок від населення та інших бібліотек (Одеської, Харківської та ін.). Ці книги були різними за змістом та роками видання. Перші записи в інвентарну книгу зроблено 11.09.1944 року.

У квітні 1946 року Фрайндліх Леонія Симонівна виїжджає в Польщу, а завідування бібліотекою переходить до Габрігель Ольги Теодорівни.

Це були тяжкі післявоєнні роки. Не було палива, бібліотечного інвентаря... Але попри те, помаленьку зростає книжковий фонд районної бібліотеки. По селах організовуються бібліотеки при клубах, хатах-читальнях.

19 березня 1946 року на виконкомі Районної ради народних депутатів слухається питання "Про стан культурно-освітніх установ в районі", де вказується на занепад роботи сільських бібліотек та клубів і ставиться завдання покращити укомплектування літературою сільські і міські бібліотеки.

Саме в цей період бібліотеку перенесено у приміщення по вул.1 Травня.

30.09.1946 року проведено обов'язкову державну реєстрацію бібліотек, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і ЦК КП(б)У від 24.07.46 р. № 1384 "Про обов'язкову державну реєстрацію бібліотек" (газета "Червоні Бережани" від 24.07.1946 року). Постанова вимагала провести з 1 жовтня по 1 грудня 1946 року реєстрацію всіх бібліотек, які мали у своєму фонді не менше 100 книг. З того часу районна бібліотека носить ім'я Т.Г. Шевченка.

При бібліотеці були вже такі відділи: абонемент, читальний зал, пересувний фонд.

В травні 1947 року затверджується державний бюджет на бібліотеки. Розпочинається державне комплектування фонду через бібколектор, книжкові магазини.

Бібліотека проводить масову роботу по пропаганді літератури, організовує читацькі конференції, обговорення книг, літературні вечори, присвячені видатним письменникам, політичним датам.

В 1947 році вперше районну бібліотеку імені Т.Г. Шевченка нагороджено перехідним прапором Української Радянської Республіки, а завідуючу Габрігель О.Т.- медаллю "За трудову доблесть".

В 1958 році бібліотеку перенесено в приміщення по вул. 40-річчя Жовтня, 4. На той час книжковий фонд бібліотеки зріс до 66 тис. примірників. Щорічно бібліотека обслуговувала близько 3.5 тис. читачів. Ріст книжкового фонду вимагав розширення приміщення бібліотеки. Тому, у грудні 1978 року, рішенням виконавчого комітету міської Ради народних депутатів районній бібліотеці для дорослих виділено приміщення по вулиці 40-річчя Жовтня, 3 (нині Банкова,3), де вона знаходиться і по сьогоднішній день.

Щоденна копітка праця працівників районної бібліотеки створювала атмосферу затишку, комфорту для відвідувачів. Значна увага приділялась питанням, пов'язаним зі збереженням та примноженням культурної спадщини нашого народу. Завдяки наполегливій праці, чіткій організації виробничого процесу керівників бібліотеки, а саме: Малишевої Валентини Олексіївної, Шевченко Марії Федорівни, Богайчук (Марчик) Марії Андріївни, Гриньківа Лева Івановича, Надбережної Клавдії Гнатівни, Біса Степана Федоровича діяльність бібліотеки неодноразово відзначалася почесними грамотами та подяками.

Відповідно до рішення райвиконкому від 20 липня 1977 року № 227 "Про централізацію мережі державних масових бібліотек Бережанського району", з 1 січня 1978 року всі районні, міські, сільські бібліотеки було реорганізовано в єдину централізовану систему на базі Бережанської районної бібліотеки для дорослих з єдиним книжковим фондом, штатом, централізованим адміністративно-господарським керівництвом. Директором бібліотечної системи призначено Біса Степана Федоровича. В склад централізованої системи ввійшло: 2 районних бібліотеки (м. Бережани), 2 міських (м. Підгайці) та 68 бібліотек-філіалів.

В зв'язку з утворенням Підгаєцького району, у 1991 році, чисельність бібліотек системи зменшилась. На даний час централізована бібліотечна система налічує 43 бібліотеки: центральну районну бібліотеку ім.Т.Г.Шевченка, центральну районну дитячу бібліотеку ім.Лесі Українки та 41 бібліотеку-філіал.

З 1996 року директором ЦБС призначено Заруцьку Аллу Леонідівну, яка обіймає цю посаду по даний час. З 1997 по 2003 роки обов'язки директора централізованої бібліотечної системи виконували: Думанська Марія Романівна та Чупровська Олександра Миколаївна.

Свою роботу бібліотеки організовують поєднуючи традиційні методи бібліотечної роботи з інноваційними.

Важливим кроком у діяльності центральної районної бібліотеки стало формування інформаційних ресурсів на основі нових технологій. Участь та перемога бібліотеки у конкурсі проектів, оголошеному Відділом преси освіти та культури Посольства США в Україні "Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)", дали змогу, у 2003 році, відкрити Інтернет-центр на базі нашої бібліотеки.

Нові надходження
Мій коханий ворог
Видатні постатті
1/47 Ольга Кобилянська
(1863-1942)
Афоризм дня
Надмір породжує пересит, пересит — нудьгу, нудьга ж — душевну тугу, а хто хворіє на се, того не назвеш здоровим.
Григорій Сковорода
Новини
Етно-коктейль "Одягни вишиванку з самого ранку"
Щороку в третій четвер травня ми святкуємо прекрасне свято - День вишиванки! Цьогоріч були раді вам представити етно-коктейль "Одягни вишиванку з сам...
18 травня
Про нас пишуть
Козак, О. «Небесна Сотня – в домі Бога» / О. Козак...
Бібліотека-філіал села Вербова зібрала читачів, які віддали шану Героям Небесної Сотні. Захід проведено спільними зусиллями працівників культури Лапш...
Фотогалерея
«Весь світ веселиться – Бог одвічний народився».
22 січня

Наші партнери:Наша адреса:Відділ обслуговування:Відділ комплектування і обробки літератури:ІНТЕРНЕТ-ЦЕНТР:Методично-бібліографічний відділ
 
© 2015 Публічна бібліотека ім.Т.Г.Шевченка Бережанської міської ради